Betlémská hvězda ještě nezhasla

5
(7)

Představuji si, že ve většině českých domácností zdobí vrchol vánočního stromečku hvězda. Může mít různé podoby a barvy – od skromné slaměné po drahou hvězdu ze skla či dokonce porcelánu. Nejsem si jistý, zda by všichni věděli a dokázali říci, k čemu tento symbol odkazuje. Přesto je betlémská hvězda jedním z známějších biblických pojmů. 

Byla to právě ona, co dovedlo mudrce k čerstvě narozenému Ježíši. Těžko říct, odkud přesně tito muži pocházeli, ale jistě za sebou měli dlouhou cestu. Cestovali nejspíš hlavně v noci, protože jim na cestu k Ježíši musela svítit ona hvězda. Byla pro ně průvodcem na jejich cestě za poznáním skutečného krále, kterého nakonec nenalezli v žádném paláci nebo přepychu. Muselo je zarazit, že se světlo zastavilo na místě, kde by nikdo nečekal jakékoliv čerstvě narozené dítě, natož dávno předpovězeného krále Židů.

Hvězda spolu s mudrci nesmazatelně patří k vánočnímu příběhu, který si každý rok připomínáme. Jen málo lidí bylo pozváno k tomu, aby spatřili malého Ježíše. Té noci to byla skutečně výsada. Nicméně Bůh s ním měl větší plán a Ježíš ho naplnil. 

Svítí i dnes

V dnešní době nemá být setkání s živým Bohem jen pro několik vybraných. Ježíš své učedníky a všechny jejich nástupce jasně povolává k tomu, aby zvěstovali dobrou zprávu – Kristus za nás zemřel a díky jeho oběti s ním můžeme žít na věčnosti. Živý Bůh je mezi námi i dnes. Tento sváteční den můžeme prožít v jeho přítomnosti stejně jako tehdy mudrci a parta pastýřů. To je skvělá zpráva. Slavíme narození někoho, kdo je stále mezi námi. Tak proč se pro nás betlémská hvězda, Ježíšek v jeslích, „tři králové“ a pastýři stávají spíš jakousi tradicí a symbolem Vánoc než jejich skutečnou podstatou?

Možná je to tím, že nám uniká pointa vánočního příběhu. Totiž že to byla právě svítící hvězda, co dovedlo mudrce k setkání s živým Bohem. Na zemi i dnes zůstává její odkaz – naše vlastní hvězdy.

Vy jste světlo světa. Nemůže být ukryto město ležící na hoře. A když rozsvítí lampu, nekladou ji pod nádobu, ale na stojan, a svítí všem, kteří jsou v domě. Tak ať vaše světlo září před lidmi, aby uviděli vaše dobré skutky a vzdali slávu vašemu Otci, který je v nebesích. (Matouš 5, 14-16)

Naši přátelé, rodina a blízcí mohou zažít to stejné jako mudrci, pokud je někdo provede tmou.

Opravdu bych si přál, aby se o těchto Vánocích a i v příštím roce rozsvítila spousta nových hvězd, které budou zářit na cestu těm, kdo to potřebují. Světlo světa má v srdci každý z nás, zůstává otázka, jak s ním naložíme. Můžeme ho skrýt a nechat si ho pro sebe, ale pro to nebylo určeno. Má svítit všem, kdo jsou v domě. Má zářit před lidmi, aby každý poznal, že je tu živý Bůh.

Úvodní foto: Tuva Mathilde Loland (Unsplash)


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 7

1 komentář u „Betlémská hvězda ještě nezhasla“

  1. Asi nejlepší vánoční článek, který jsem kolem Vánoc teď četl. Jednoduché, motivující, poctivé. Dík.

Napsat komentář