Bělorusko: Nový život dobojoval. Pastor Hančarenka zatčen

4.8
(5)

Největší pentekostální sbor v Bělorusku, minský Nový život, si v roce 2002 koupil ruiny bývalého kravína a vlastními silami je proměnil ve sborovou budovu. Úřady ale nikdy nepovolily nemovitost přepsat z kravína na modlitebnu a tvrdily, že budova je využívána v rozporu se svým určením (chov krav). V srpnu 2005 nezákonně zbavily církev práva užívat pozemek, budovu úředně zabavily a rozhodly o jejím srovnání se zemí. Následujících 16 let se církev v budově dále scházela, ta jí ale oficiálně již nepatřila. 

Po potlačení běloruské revoluce v srpnu 2020 členové sboru natočili video, v němž se postavili proti policejnímu násilí. V odpověď na to úřady 17. února 2021 budovu uzavřely. Křesťané museli prostory vyklidit a budova byla úředně zapečetěna. Téměř dva roky se pak scházeli na bohoslužbách na parkovišti před modlitebnou. Až na podzim 2022, poté, co byl pastor Vjačeslau Hančarenka (Vjačeslav Gončarenko) na několik hodin zadržen, pokutován a bylo mu vyhrožováno vězením, byla venkovní shromáždění ukončena. 

20. 6. 2023 minské úřady sborovou budovu zbouraly. Pastor Hančarenka v krátkém videoposelství označil její zničení za „flagrantní bezpráví“. „Běda vám. Bojte se Boha,“ dodal. „Bůh … vidí naše utrpení, náš zármutek, naši bolest. Stejně tak dnes vidí výsměch zlých lidí. Vidí jejich rouhání.“ Varoval, že Bůh nenechá bez trestu ty, kdo útočí na „to, co je svaté“. Nový život se pak scházel v pronajatých modlitebnách spřátelených církví a většinu bohoslužeb pořádal on-line. 

V srpnu dostaly události nový spád: 12. 8. 2023 byl sbor dopisem informován, že 23. 8. 2023 proběhne „soudní jednání ve věci uznání informačních produktů církve za extremistické materiály“. To by ohrozilo samu právní existenci sboru. Po soudním prohlášení za extremisty (což je ve světle jiných podobných „rozsudků“ – např. proti spolkům důchodců, dětskému hospici či organizaci ornitologů – v podstatě jisté) by sboru byla zrušena registrace a jeho shromáždění by byla ilegální. 

14. 8. 2023 pak byl při policejní razii u sebe doma zadržen pastor Hančarenka a s ním jeho zeť Ilja Budaj, který je sborovým vedoucím mládeže. Bezprostředně jim tak hrozí trest odnětí svobody. Represe vůči křesťanům se v Bělorusku v poslední době stupňují. Mnozí jsou pod různými záminkami vězněni či zatýkáni, tolerovány již nejsou ani domácí biblické skupinky (náboženská setkání mimo církevní budovy jsou zakázána již dlouho; nyní je zákaz přísněji vymáhán). Podle zdrojů z Běloruska byla letos proti křesťanům zahájena nová vlna soudních řízení na základě fotografií z demonstrací v roce 2020. Skupina evangelikálních křesťanů nedávno opustila Bělorusko, když vyšlo najevo, že se jejich fotografie objevily ve spisech dalších soudních případů. O Velikonocích byli věřící pokutováni za sdílení víry na veřejnosti. Známý charismatický křesťan Zmicer Daškievič, který měl být v červenci po roce propuštěn z vězení, byl s novým obviněním ponechán za mřížemi.

Autor: Světlana Vránová
Foto: YouTube


(redakčně zpracováno s použitím dalších zdrojů)

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 4.8 / 5. 5

Napsat komentář