AUDIO: Jak vypadá „muž podle Božího srdce“ a jak toho dosáhnout?

5
(3)
Autor: Rádio 7, pořad Na sobotní frekvenci Proglasu, moderuje Štěpán Matuška

Bůh na začátku stvořil člověka jako muže a ženu. A každého stvořil trochu odlišně, s vlastními charakteristickými fyzickými i psychickými rysy. V poslední době máme však tendenci tyto rozdílnosti spíše stírat. Co dělá muže mužem? Jaký by měl být? Jde především o svaly, jak nám napovídá Instagram?

„Muži by měli mít sílu, odvahu a rozhodnost a být schopni naplnit roli, kterou jim Bůh dal. Problém je, pokud se ta svalnatost stane jenom jakousi skořápkou. Pokud vidím jen to, že mám svaly a jsem namakanej, tak to je málo. Muž by měl být silný sám v sobě, uvnitř. A navenek se to samozřejmě může projevovat i v těch svalech,“ říká Viktor Baláž, pastor, zástupce biskupa Apoštolské církve, manžel a otec tří dětí. Upozorňuje tím na to, že pod silnou skořápkou je mnohdy křehké, nejisté nitro, muž, který nezná svou identitu.

Viktor Baláž chodil do vojenské školy, připravoval se na dráhu profesionálního vojáka, on a jeho spolužáci museli být v dobré kondici a některým na svalech velmi záleželo. „Přesto to nebylo tak silné jako dneska,“ tvrdí. „Armáda mi především pomohla, abych byl mužem disciplíny.“

Co to pro něj konkrétně znamená? Kdy je muž připraven pro manželství? Jak bojovat s leností? Jak dorůstat vzoru krále Davida, který byl „mužem podle Božího srdce“?

„Jsem přesvědčený o tom, že jednou z klíčových věcí v životě člověka je postoj pýchy nebo pokory. Pokora neznamená, že jsem neschopnej a nic nemůžu. Pokorný muž si uvědomuje, že potřebuje Boží pomoc. Když jsem uvěřil, začal jsem dělat věci, ke kterým bych dřív odvahu nikdy nenašel. Vztah s Bohem mi pomohl stát se lepším otcem a manželem,“ vyhodnocuje své životní zkušenosti Baláž. Poslechněte si s ním rozhovor.

Foto: Frame Kings (Unsplash)
Text: Lucie Vlasáková

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 3

Napsat komentář