Aktivním křesťanem i ve škole. Jak se můžu zapojit?

4.7
(7)

Začátek září pro tisíce studentů a učitelů znamená návrat mezi školní lavice. Nezáleží na tom, jestli navštěvují školu základní, střední nebo vysokou – každá se může stát místem, kde Bůh mocně jedná a dává se poznat dalším a dalším lidem. Do jakých projektů se mohou křesťané aktivně zapojit a pomoct přinést změnu?

Adoptuj si školu

Budovat mezi školou a církví most, jehož základem jsou modlitby. O to usiluje iniciativa Adoptuj školu, která vznikla v roce 2017 v Křesťanské akademii mladých. Na počátku byla snaha podpořit křesťanské pedagogy, inspirací se stal i povzdech jedné z věřících učitelek. „Hodinu týdně trávím vyučováním v nedělní škole a každou neděli mě zvou dopředu, aby se za mě sbor modlil. Zbytek týdne pracuji jako učitelka na plný úvazek a za to se sbor nemodlil nikdy,“ prohlásila. A tak se narodila modlitební iniciativa, jejímž cílem je duchovně zaštítit jednotlivé školy v České republice.

Do dnešního dne se zapojilo bezmála 140 modlitebníků, kteří se ujali 155 českých škol. Iniciativy se může zúčastnit kdokoliv bez ohledu na věk či denominaci – žák, učitel, rodič i bývalý student. Modlitebníci se registrují buď k adopci konkrétní školy, nebo k odběru týdenních mailů se všeobecnými výzvami k modlitbám za školství.

„Modlíme se za misionáře v Africe, Indii, ale nevnímáme, že křesťanský učitel je misionářem ve škole, kde pracuje. Škola je velké misijní pole,” uvedla Hana Martináková, koordinátorka Sítě křesťanských učitelů. Jsou to právě školy a učitelé, kdo výrazně formuje další generace.Organizátoři zvou k modlitbám nejen za vedení a pedagogický sbor, ale i za žáky a studenty, duchovní atmosféru, dobré vztahy, ochranu školy nebo přátelskou a konstruktivní komunikaci s rodiči.

Více informací na www.adpotujskolu.cz.

Staň se součástí Nové generace na své škole

Křesťanům, kteří se chtějí na své škole zapojit i jinak než modlitebně, dlouhodobě pomáhá hnutí Nová generace. Podporuje vznik skupinek, které se schází s cílem pozitivně měnit atmosféru a přinášet spolužákům evangelium. Kromě pravidelných modlitebních setkání pořádají různé dobročinné akce, přednášky o šikaně či drogové závislosti, pomáhají s úklidem školních pozemků nebo třeba rozdávají Bible. Mezidenominační projekt zaštítěný Apoštolskou církví zasahuje základní, střední i vysoké školy po celé České republice.

Na mnoha školách se studenti mohou přidat k již existující skupince, pokud ale v okolí žádnou nenajdou, mohou si založit vlastní. Stačí se zaregistrovat na stránkách Nové generace a projít tréninkem pro vedoucí. Od Nové generace dostanou potřebné materiály i mnoho tipů, co se skupinkou podnikat i jak přinášet na své školy světlo a naději.

Více informací na wwww.novagenerace.com.

Úvodní foto: Scott Webb (Unsplash)

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 4.7 / 5. 7

Napsat komentář